Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է Սանկտ Պետերբուրգում կազմակերպել Լոռիս-Մելիքովի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 12-ին Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան պալատում հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Վյաչեսլավ Մակարովի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայության դերը Սանկտ Պետերբուրգի զարգացման գործում՝ նշելով, որ հայերը քաղաքի հիմնադրման օրվանից եղել են նրա հասարակական-քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի անբաժանելի մասը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Դեռեւս 1710 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում կազմավորվել է հայկական համայնք, իսկ 18-րդ դարի երկրորդ կեսից Պետերբուրգում գործող Սուրբ Կատարինե եկեղեցին հայապահպանության եւ ազգային արժեքների փոխանցման կարեւոր օջախներից է»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Լենինգրադի շրջափակման օրերին հազարավոր հայեր հերոսաբար պաշտպանել են քաղաքը ֆաշիզմից: «Լենինգրադի երկինքը ֆաշիզմի դեմ պայքարում պաշտպանում էր Նելսոն Ստեփանյանը, իսկ Էրմիտաժը՝ Հովսեփ Օրբելին»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նշելով, որ բազմաթիվ նշանավոր հայեր դարեր շարունակ Սանկտ Պետերբուրգի խորհրդանիշերից են եղել՝ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ եղբայրական կապերը պետք է առավել ամրապնդվեն եւ լավագույն ավանդույթներն ըստ արժանվույն սերունդներին փոխանցվեն: Այդ համատեքստում պարոն Շարմազանովը նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է հայազգի մեծանուն զորավար եւ պետական գործիչ, բարենորոգիչ, Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարար, Ռուս-թուրքական պատերազմի հերոս Միքայել Լոռիս-Մելիքովի մահվան 130-րդ տարելիցը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն առաջարկել է Սանկտ Պետերբուրգում կազմակերպել ականավոր հայորդու մահվան տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են Երեւանի եւ Սանկտ Պետերբուրգի միջեւ համագործակցության ընդլայնումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը:

Eduard Sharmazanov Proposes to Organize Events Dedicated to Loris-Melikov’s Memory in Saint Petersburg
On October 12, in Mariinsky Palace of Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Chairman of the Legislative Assembly of Saint Petersburg Vyacheslav Makarov. The RA NA Permanent Representative to the CIS IPA Hayk Chilingaryan attended the meeting.
During the meeting the sides highlighted the Armenians’ role in the development of Saint Petersburg, noting that the since the foundation of the city the Armenians have been the inseparable part of the social-political, economic and cultural life. In his word, the RA NA Deputy Speaker particularly noted: “Still in 1710 in Saint Petersburg an Armenian community was formed, and from the second half of the 18th century Saint Catherine Church functioning in Saint Petersburg is one of the important centres of preservation of Armenians and passing the national values.”
The RA NA Deputy Speaker underlined that during the Leningrad blockade thousands of Armenians heroically defended the city from fascism. “Nelson Stepanyan defended the sky of Leningrad in fighting against fascism, and Hovsep Orbeli defended Hermitage,” Mr Sharmazanov said.
Noting that through centuries numerous famous Armenians had been the symbols of Saint Petersburg expressed conviction that the fraternal relations should be further strengthened and the best traditions should be conveyed to the generations as granted. In that context Mr Sharmazanov has noted that next years the 130th death anniversary of the Armenian well-known commander, reformative, the Minister of Internal Affairs of Russia, a hero of Russian-Turkish war Mikhail Loris-Melikov. The RA NA Deputy Speaker proposed to organize events of memory dedicated to the well-acclaimed Armenian.
In the course of the meeting sides highlighted the expansion of cooperation between Yerevan and Saint Petersburg and the implementation of the joint programmes.