Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է Սանկտ Պետերբուրգում կազմակերպել Լոռիս-Մելիքովի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 12-ին Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան պալատում հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Վյաչեսլավ Մակարովի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայության դերը Սանկտ Պետերբուրգի զարգացման գործում՝ նշելով, որ հայերը քաղաքի հիմնադրման օրվանից եղել են նրա հասարակական-քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի անբաժանելի մասը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Դեռեւս 1710 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում կազմավորվել է հայկական համայնք, իսկ 18-րդ դարի երկրորդ կեսից Պետերբուրգում գործող Սուրբ Կատարինե եկեղեցին հայապահպանության եւ ազգային արժեքների փոխանցման կարեւոր օջախներից է»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Լենինգրադի շրջափակման օրերին հազարավոր հայեր հերոսաբար պաշտպանել են քաղաքը ֆաշիզմից: «Լենինգրադի երկինքը ֆաշիզմի դեմ պայքարում պաշտպանում էր Նելսոն Ստեփանյանը, իսկ Էրմիտաժը՝ Հովսեփ Օրբելին»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նշելով, որ բազմաթիվ նշանավոր հայեր դարեր շարունակ Սանկտ Պետերբուրգի խորհրդանիշերից են եղել՝ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ եղբայրական կապերը պետք է առավել ամրապնդվեն եւ լավագույն ավանդույթներն ըստ արժանվույն սերունդներին փոխանցվեն: Այդ համատեքստում պարոն Շարմազանովը նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է հայազգի մեծանուն զորավար եւ պետական գործիչ, բարենորոգիչ, Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարար, Ռուս-թուրքական պատերազմի հերոս Միքայել Լոռիս-Մելիքովի մահվան 130-րդ տարելիցը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն առաջարկել է Սանկտ Պետերբուրգում կազմակերպել ականավոր հայորդու մահվան տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են Երեւանի եւ Սանկտ Պետերբուրգի միջեւ համագործակցության ընդլայնումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը:

Э.Шармазанов предложил организовать в Санкт-Петербурге мероприятия памяти Лорис-Меликова
12 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов в Мариинском дворце встретился с председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга В.Макаровым. На встрече присутствовал Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.
В ходе встречи стороны подчеркнули роль армянства в развитии Санкт-Петербурга, отметив, что армяне со дня основания города являлись неразрывной частью его общественно-политической, экономической и культурной жизни. Вице-спикер НС в своем слове, в частности, отметил: “Еще в 1710 г. в Санкт-Петербурге возникла армянская община, а во второй половине 18-го века действующая в Петербурге церковь Сурб Катаринэ была одним из важных очагов   сохранения армянства и продвижения национальных ценностей”.
Вице-спикер НС подчеркнул, что в дни блокады Ленинграда тысячи армян героически защищали город от фашистов. “Ленинградское небо в борьбе против фашизма защищал Нельсон Степанян, а Эрмитаж – Иосиф Орбели”, - сказал Э.Шармазанов.
Отметив, что многие армяне веками были одними из символов Санкт-Петербурга, вице-спикер НС выразил уверенность, что братские связи должны еще более укрепляться, а лучшие традиции достойно передаваться поколениям. В этом контексте Э.Шармазанов отметил, что в будущем году исполняется 130-я годовщина смерти выдающегося военачальника и государственного деятеля, министра внутренних дел России, героя русско-турецкой войны Микаэла Лорис-Меликова. Вице-спикер НС предложил организовать в Санкт-Петербурге мероприятия памяти выдающегося сына армянского народа.
На   встрече стороны подчеркнули важность расширения сотрудничества между   Санкт-Петербургом и Ереваном, реализации совместных программ.